Informacje ogólne
Najwyższa góra w polskiej części Bieszczadów (tzw. Bieszczady Zachodnie). Szczyt Tarnicy jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym, w pogodne dni można stąd podziwiać nie tylko Bieszczady. Widoczne bywają Tatry i Gorgany, a nawet bardzo odległe szczyty w rumuńskiej(!) części Karpat.
Informacje turystyczne
Głównymi punktami wypadowymi w masyw Tarnicy są Wołosate i Ustrzyki Górne. Mniej popularnym, ale wartym rozważenia rozwiązaniem jest wyruszenie z Mucznego (wszystkie parkingi są oznaczone w aplikacji). Wszystkie szlaki zbiegają się na Przeł. Pod Tarnicą. Stąd na główny wierzchołek jest jeszcze ok 20 minut marszu (szlak żółty).
Co do samych szlaków, najszybszą opcją jest podejście niebieskim szlakiem z Wołosatego (ok 2h). Jest to jednocześnie najmniej atrakcyjny wariant. W dodatku w 2015 roku na szlaku pojawiły ciągi koszmarnie wyglądających i mało wygodnych schodów. Pracownicy BdPN tłumaczą to względami ochrony przyrody, ale schody, delikatnie rzecz ujmując, nie zdobyły uznania wśród turystów. Alternatywą dla szlaku z Wołosatego jest podejście czerwonym szlakiem z Ustrzyk Dolnych. Jest dłuższe (ok 3h na szczyt), ale prowadzi pięknymi połoninami Szerokiego Wierchu (no i nie ma tam schodów). Najrzadziej wybierany wariant to start z Mucznego, żółtym szlakiem na Bukowe Berdo i dalej niebieskim przez Krzemień i Przeł. Goprowską (ok 3h30min). W ten sposób można zdobyć dwie najwyższe góry w polskich Bieszczadach i nasycić oczy wyjątkowymi panoramami.
W czasie wakacji oraz weekendów z ładną pogodą należy się spodziewać tłumów (zwłaszcza na szlaku z Wołosatego). Zimą z kolei należy sprawdzić warunki lawinowe – poważne zagrożenie zdarza się w Bieszczadach rzadko, ale nie można go wykluczać.
Relacje użytkowników