Rysy (wierzchołek polski)

Wysokość 2499 m n.p.m.
Korony | Korona Polski | Turystyczna Korona Tatr | Diadem Polskich Gór |
Współrzędne 49,1795N
20,0881E
Wejścia w bazie 551
Linki
Informacje ogólne
Najwyższy szczyt polskiej części Tatr i, jednocześnie, najwyższy szczyt Polski. Masyw posiada dwa istotne z punktu widzenia turysty wierzchołki. Niższy (2499m n.p.m.) jest punktem granicznym i, co za tym idzie, zalicza się do Korony Polski i Diademu Polskich Gór. Wyższy (2503m n.p.m.) leży w całości po stronie słowackiej i jest zaliczany między innymi do Wielkiej Korony Tatr. Użytkownicy aplikacji Korony Gór powinni pamiętać, że oba wierzchołki są liczone oddzielnie i potwierdzenie należy wykonać dwukrotnie (można to zrobić będąc na jednym wierzchołku – są one na tyle blisko).
Informacje topograficzne
Rysy to góra leżąca w Głównej Grani Tatr. Oprócz wymienionych powyżej jest jeszcze najniższy, południowo-wschodni wierzchołek (2473). Z geograficznego punktu widzenia najważniejszym wydaje się być wierzchołek północno-zachodni. To przez niego przebiega granica państw, a ponadto jest on zwornikiem dla grani odchodzącej w kierunku Niżnych Rysów. Stoki Rysów opadają do trzech dolin: Ciężkiej od wschodu, Mięguszowieckiej od południa i Doliny Rybiego Potoku od północy.
Informacje turystyczne
Powiedzieć, że Rysy są popularnym celem turystycznym to nic nie powiedzieć. Na wierzchołek prowadzą dwa szlaki: słowacki z od schroniska przy Popradzkim Plesie i polski ze schroniska przy Morskim Oku. Oba szlaki są znakowane kolorem czerwonym. Słowacki szlak ma (zasłużenie) opinię łatwiejszego. Jego remont w 2016 istotnie zmniejszył trudności. Niestety wraz z trudnościami spadły też walory estetyczne. Ponadto, po słowackiej stronie, w niewielkiej odległości od szczytu znajduje się jeszcze schronisko Chata pod Rysami, które może się okazać zbawieniem w razie załamania pogody, nagłej utraty sił itp. . Polski szlak stawia turystom nieco większe wymagania zwłaszcza w kwestii odporności na ekspozycję i poruszania się w terenie skalnym. Oba szlaki są niezwykle popularne. W przemieszczającym się tam tłumie nie niestety brak osób przeceniających swoje możliwości. Nie brak też osób, które nierozważnym zachowaniem sprowadzają zagrożenie na siebie i innych (kamienie!). Biorąc to wszystko pod uwagę warto rozsądnie wybrać datę wycieczki i zmusić się do wczesnego wyjścia. Bo mimo wspomnianych wyżej niedogodności, na Rysy wybrać się warto! Szlaki zaczynają się w pięknych dolinach, są ciekawie poprowadzone i kończą się na jednym z najbardziej widokowych szczytów w całych Tatrach. Osobnym, wartym poruszenia, tematem jest kwestia zimowego wejścia na Rysy. Szlak słowacki jest zamknięty od 1 listopada do 14 czerwca. Szlak polski biegnie inaczej niż latem (idzie się charakterystycznym żlebem – tzw. Rysą) i jest bardzo narażony na lawiny. Magia najwyższego szczytu robi jednak swoje i chyba niejednokrotnie zagłusza głos rozsądku. Miały tu miejsce liczne wypadki lawinowe. Nie ustrzegli się ich nawet doświadczeni bardzo alpiniści (tu relacja Tomka Klimczaka). Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę na Rysy zimą to warto nie kierować się tylko ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego i skonsultować tą decyzję z dyżurnym ratownikiem TOPR w Morskim Oku.
Znajdź nocleg w okolicy w serwisie Booking.com
Booking.com
Relacje użytkowników