Babia Góra

Wysokość 1725 m n.p.m.
Korony | Korona Polski | Diadem Polskich Gór | Korona Beskidu Żywieckiego KZKG RP |
Współrzędne 49,5732N
19,5297E
Wejścia w bazie 1165
Linki
Informacje ogólne
Babia Góra to najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim. Jest to także najwyższy w Polsce szczyt poza Tatrami. Ze względu na swoją wybitność nazywana Królową Beskidów.. Babia Góra znana jest z kapryśnej pogody. Nie wolno tego lekceważyć. Załamania pogody, zwłaszcza zimą, bywały tu przyczyną tragicznych wypadków.
Informacje topograficzne
Chcąc trzymać się ściśle geograficznej nomenklatury należy rozróżnić pojęcia Babia Góra – które odnosi się do całego masywu i Diablak – nazwę najwyższego wierzchołka w masywie. Ale nazwa ‘Babia Góra’ jest dużo bardziej rozpowszechniona i jest stosowana również w odniesieniu do najwyższego punku całego masywu. Babia Góra leży w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim. Masyw ma kształt wygiętej w łuk grani ciągnącej się od Przeł. Jałowieckiej do Przeł. Krowiarki. Grań ta ma układ (z grubsza) równoleżnikowy. Na uwagę zasługuje budząca podziw a nawet grozę ściana północna o niezwykłych jak na Beskidy wysokości (ponad 1000 metrów) i nastromieniu.
Informacje turystyczne
Głównymi miejscowościami turystycznymi wokół Babiej Góry są Zawoja od północy i Lipnica Wielka od południa, a także Orawska Półgóra od strony słowackiej. Siatka szlaków jest bardzo rozbudowana. Mimo, że Babia Góra to w zasadzie jeden masyw, to chcąc przejść wszystkie istotne szlaki należy zaplanować co najmniej 3-4 wycieczki. Babią Górę warto zdobyć od południa ze strony polskiej, od południa ze strony słowackiej, od północy oraz wschodnią granią z przeł. Krowiarki. Na szczególną uwagę zasługuje szlak żółty (tzw. Perć Akademików) ze schroniska Markowe Szczawiny. Forsuje on śmiało środek stromej, północnej ściany masywu. Znajdziemy tam odcinki skalne z ułatwieniami w postaci metalowych klamer i łańcuchów. Szlak niewątpliwie dostarcza emocji i wymaga nieco odporności na ekspozycję. Należy też pamiętać, że Perć Akademików jest szlakiem jednokierunkowym i jest zamknięta w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe. Ze względu na walory widokowe warto jest też przejść szlakiem czerwonym na odcinku od przeł. Krowiarki do Małej Babiej Góry.
Znajdź nocleg w okolicy w serwisie Booking.com
Booking.com
Relacje użytkowników