Witam w mojej pierwszej relacji stworzonej dla aplikacji Korony Gór. Tekst będzie o wejściu na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego i postaram się zawrzeć tu maksimum informacji praktycznych. Zapraszam do lektury.
Garść suchych faktów
Radziejowa – najwyższy szczyt Pasma Radziejowej i całego Beskidu Sądeckiego. Wysokość: 1266m n.p.m., wybitność: 537m. Przez wierzchołek przebiega czerwony, Główny Szlak Beskidzki.
Na szczycie znajduje się nieczynna obecnie (stan na sierpień 2019) wieża widokowa. Najbliższe schronisko to
Schronisko PTTK na Przechybie.
Na Radziejową można się wybrać ze Szczawnicy, Krościenka, Jaworek, Rytra i Piwnicznej Zdroju. Wszystkie szlaki są długie i pokonują spore jak na Beskidy przewyższenia. Poniższy opis będzie dotyczył niebieskiego szlaku z Rytra.
Opis szlaku
Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że opisywana trasa jest naprawdę ładna! Mimo że nie mam porównania z innymi szlakami w masywie Radziejowej, mogę z czystym sumieniem polecić ten właśnie wariant jako atraktcyjny.
Szlak zaczyna się od drogi 87 w Rytrze, ale zmotoryzowanym polecam podjechać wyżej. Najlepiej skręcić w boczną drogę (znaki na Roztokę Ryterską) i jechać niemal do jej końca. Parking będzie po lewej stronie. Stąd zaczyna się właściwe podejście.
Pierwsze 1200 metrów prowadzi szeroką leśną drogą wzdłuż potoku Roztoka Wielka. Szlak jest łagodny i jest to dobry czas na rozgrzewkę, bo za chwilę ruszymy zdecydowanie do góry. Po nieco ponad kilometrze marszu dochodzimy do miejsca, gdzie szlak odbija w prawo. Przekraczamy mostek i teraz już zwykłą leśna ścieżką zaczynamy szybko zdobywać wysokość. To najbardziej stromy odcinek całej trasy. Po kolejnych 1400 metrach docieramy do skrzyżowania z zielonym szlakiem. Jesteśmy już prawie na 800m n.p.m. Stromy odcinek się tu właściwie kończy, za to zaczną się pojawiać pierwsze polany, a wraz z nimi pierwsze widoki. Kolejnym charakterystycznym punktem na trasie jest wiata na Polanie Tylowskiej położona na ok 915m n.p.m (2 kilometry od zielonego szlaku). To ciekawy punkt widokowy i dobre miejsce żeby odpocząć. Następne 2 kilometry marszu doprowadzają nas w partie podszczytowe Przechyby Wielkiej. Mijamy skrzyżowanie z żółtym szlakiem i dochodzimy do skrzyżowania ze szlakiem czerownym. Szlak niebieski prowadzi dalej prosto do schroniska PTTK (stąd to ok 15 minut). My skręcamy natomiast w lewo i czerwonym szlakiem kontynuujemy w kierunku Radziejowej. Ten odcinek jest w mojej opinii najładniejszy. To ok 4 kilometry, bez dużych przewyższeń, za to z pięknymi widokami – przede wszystkim na Tatry. Po drodze mijamy jeszcze Złomisty Wierch. Szczyt ten znajduje się w aplikacji – warto go sobie odznaczyć.
Sam wierzchołek Radziejowej dostarcza mniej wrażeń – jest zalesiony a wieża widokowa jest nieczynna – ponoć grozi zawaleniem.
Cała trasa z Rytra to 11 kilometrów marszu i ponad 900 metrów podejść. Zakładając średnie tempo, przerwy na posiłki i robienie zdjęć jej pokonanie zajmuje ok 4 godzin. Powrót tą samą trasą to ok 3 godziny.